Урок української мови
у 7
класі
«Систематизація та узагальнення знань з теми«Прислівник»
Вчитель
Антонюк Ганна Михайлівна
Мета: удосконалити
вміння та навички учнів знаходити прислівники в реченні, відрізняючи їх від
омонімічних частин мови, правильно наголошувати прислівники, утворювати ступені
порівняння, закріпити знання школярів з правопису прислівників; поширювати
знання народних традицій; розвивати інтерес до духовної спадщини народу.
Тип уроку:
урок – народознавчий аспект з елементами гри.
Обладнання: символ Масляної;
малюнки, на яких зображені розваги; картки із завданнями; аркуші із написами
святкових днів Масляничного тижня; таблиця з опорними прислівниками;
прислівникове колесо огляду.
Оформлення дошки.
1.
Таблиця «Тиждень
– Масляна».
Понеділок
– «Зустріч»
Вівторок
– «Загравання»
Середа
– «Ласуня»
Четвер
– «Розгул»
П’ятниця – «Тещині вечори»
Субота
– «Невістчині посиденьки»
Неділя
– «Прощений день»
2.
Текст
Насамперед із соломи робили опудало Масляної. Довго і старанно працювали над його оздобленням. Потім радісно виносили його на гору, де розпочиналися катання на
санях.
3.
Малюнок символа
Масляної.
4.
Незакінчені
речення, які використовуються під час підведення підсумків уроку.
«
Я знаю………………………………….
«
Я вмію………………………………….
«
Я дізнався………………………………
«
Мені було цікаво………………………
«
Мені найбільше сподобалося…………
Хід уроку
І. Мотивація діяльності учнів
Слово вчителя
Добіга зима до краю,
Вже на весну всі чекають,
Та і нам не відставати,
Будем зиму проводжати.
Наші пращури на межі лютого-березня прощалися
із зимою та зустрічали весну святкуванням Масляної. Робили це вони протягом
останнього тижня перед Великим постом.
Масляна – це час веселощів і забав, тому
символом є сонечко, яке дуже схоже на млинець (вчитель звертає увагу учнів на
малюнок - символ Масляної). Так приязно до нас усміхається, надихаючи нас на
працю: цікаву і плідну.
А ще із соломи робили опудало Масляної. Щоб
більше про нього дізнатися, прочитайте текст на дошці.
Зверніть увагу на виділені слова. Чим схожі
вони між собою?
Насамперед
із соломи робили опудало Масляної. Довго
і старанно працювали над його
оздобленням. Потім радісно виносили
на гору, де розпочиналися катання на санях.
ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів
Бесіда.
-
Яка частина мови
відповідає на такі запитання?
-
Що вам відомо ще
про цю частину мови?
ІІІ.
Повідомлення теми та мети уроку
(
учні записують число, класна робота, тема в зошит).
Вчитель. Сьогодні ми продовжуємо працювати над цією темою.
Вчитель. Крім того, що ми повторимо все вивчене на попередніх
уроках про прислівник та дізнаємося нове, ми ще й ознайомимося із традиціями
святкування Масляної, а допоможуть нам у цьому святкові дні тижня, які завітали
до нас сьогодні на урок.
(
Хлопчик розказує слова понеділка і залишає свою
«візитівку»
на таблиці).
Понеділок. Я – Понеділок, день «Зустріч». Усіх гостей вітаю млинцями та оладками. До речі, першим
млинцем у масляничний тиждень прийнято пригощати батьків. А ще в цей день
ходять ряджені і напрошуються на гостини.
Вчитель.
-
Діти, а чи хотіли
б ви побувати на таких гостинах?
-
А чому б і нам не
напроситися на ці гостини?
(
Кожен напрошується на гостини до свого сусіда по парті, використовуючи у
діалозі прислівники).
Вівторок. Я – Вівторок –
«Загравання». Цього дня народ розважається. Серед найпоширеніших моїх ігор
– катання на санях. Дуже люблять мене дітлахи.
Вчитель. Пропоную, дивлячись на малюнки і використовуючи
опорні прислівники, описати розваги, які відбуваються у цей день.
Середа.
Я – Середа – «Ласуня», найсмачніший
день масляничного тижня. У середу у всіх родинах до столу подають вареники з
сиром, млинці, оладки, різні пиріжки та сирні запіканки.
Вчитель. А
чи вмієте ви уже готувати? Хто може поділитися рецептом? Пропоную послухати
один із рецептів масляничного тижня і виписати прислівники. Вказати розряд
прислівників.
Спочатку перетерти борошно з
маргарином, пізніше додати цукор, соду, молоко. Добре вимісити тісто і відразу
покласти у морозильну камеру. Згодом це тісто дістати і потерти терткою на
спеціально змащену форму. Зверху викласти заздалегідь підготовлену сирну масу і випікати. Буде смачно.
Четвер. Я –
завзятий четвер – «Розгул». Приношу з
собою цілу торбу розваг, веселощів та змагань. Особливо ж я славлюся боями
навкулачки.
Вчитель. Ми
також проведемо своєрідний бій. Зараз опрацюємо кожен самостійно матеріал
підручника на ст. 180-181. Кожен із учасників по черзі називає прислівник, що
пишеться через дефіс. Переможе той, хто назве більше.
П’ятниця. Я – П’ятниця – «Тещині
вечори».Цього дня за традицією
молодята (тобто пара, що недавно одружилася) відвідувала усіх, хто був на
весіллі. А найголовнішою подією були відвідини тещі зятем. Для цього теща влаштовувала
урочисту вечерю.
Вчитель.
-
Діти, а чи всі ви
знаєте, хто такий зять і хто така теща?
Вчитель. В
народній творчості з гумором відображено стосунки зятя і тещі. Опрацюємо зараз
прислів’я і побачимо, якими ж
насправді були ці стосунки. У прислів’я вставити
пропущені прислівники і вказати розряд, до якого вони відносяться.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Субота. Я –
Субота – «Невістчині посиденьки».Цього
дня молода невістка запрошує до себе на гостину усіх рідних та близьких, частує
їх святковим обідом. Обов’язково у цей день дарує на пам’ять свекрусі барвисту
хустину.
Вчитель.
- Скажіть, як ми напишемо слово на/пам’ять у такому реченні?
- Наведіть приклади речень, у яких напам'ять буде писатися разом.
- Які ще слова ви знаєте, що в одному випадку пишуться разом, а в іншому –
окремо? Від чого це залежить?
Неділя. Ну а я останній день Масляної – «Прощена неділя» або «Цілувальник». Так мене звуть, бо в цей
день прийнято просити пробачення у своїх рідних, сусідів та знайомих.
Привітавшись, слід поцілувати один одного та сказати: «Пробач мене, будь ласка»,
почуєш на це: «Бог тебе пробачить».
Вчитель. А ще в цей день бажали: «Хай не заходить сонце у вашому серці». І я вам
від усієї душі цього бажаю. А ще, щоб у вас ніколи не зникало бажання вчитися,
досягати своєї мрії, мети.
- Діти, а як ви думаєте, чи досягли ми мети, яку ставили перед собою на
початку уроку? Продовжити речення:
«Я знаю………………………….
«Я вмію…………………………
«Я дізнався……………………..
«Мені було цікаво………………
«Найбільше сподобалося……...
ІV. Домашнє завдання: скласти
кросворд, щоб у виділених клітинках вийшло слово прислівник, використовуючи
матеріали уроку.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Так…..спати, неначе теща
постелила.
…….теща зятем звала, а як
виросла дочка – за іншого віддала.
…….зять поганий, ……..тещу
запрягають.
…….зять за поріг, ……...теща
за пиріг.
Немає коментарів:
Дописати коментар